Пут између Стапара и Сивца до сада је био земљани пут и представљао је проблем ратарима током јесени. Данас када се прође овом трасом, иако су радови тек на почетку види се да ће овај пут локалног каратера у скоријој будућности постати један од оних путева регионалног карактера. Циљ радова који се спроводе није само олакшавање проходности ратарима и пољопривредним произвођачима, већ и повезивање свих места Западнобачког округа.
У току извођења ових радова на овој деоници пута Сивац Стапар пронађено је седам археолошких локалитета, на делу територије општине Куле и на делу територије општине Сомбор. Милица Христов, археолог – конзерватор из Покрајинског завода за заштиту споменика културе истиче да се прва фаза истраживања приводи крају и да она подразумева уочавање археолошких објеката, који требају бити истражени, обрађени и документовани. Док друга фаза која ускоро почиње подразумева пражњење археолошких објекта. Пронађено је мноштво покретних и непокретних предмета из историје и праисторије, насеље из енеолита, насеље из периода касне антике заједно са некрополом и неколико насеља из средњег века дуж насеља, наводи Христов.
Радови у вредности од 700 милиона динара представљају највеће радове на територији наше општине, а финансирани су од стране Покрајинске владе, навео је председник општине Кула, Дамјан Миљанић. Значај ове саобраћајнице огледа се у томе да су ово управо највећи радови на територији Војводине у овој години. Када је у питању значај саобраћајнице Миљанић истиче да она није значајна само за Сивац и Стапар, односно општину Кула већ и за Сомбор и Апатин. Миљанић је радове данас обишао са председником Управе за капитална улагања, извођачем радова и директором Покрајинског завода за заштиту споменика. Циљ данашњег обиласка био је да се и лично увере у квалитет и брзину извођења радова, али и договор око проблема који си као такви саставни део великог пројекта као овај као и план како да се они санирају најлакше и најбрже.
Када је у питању археолошки локалитет који је пронађен на месту извођења радова Миљанић истиче да се археолошки радови изводе паралелно са радовима на траси пута. Он додаје да је ангажованост великог броја људа од стране Покрајинског завода за заштиту споменика који заједнички са Покрајином и Општином спроводе реализацију допринела да се радови спроводе паралелно и да ни са чим не буде угрожено ни значајно археолошко ископавање ни извођење радова на деоници пута. Председник је закључио да ће све ово резултирати тиме да у октобру када буде сезона прикупљања плодова са околних њива то буде неометано и да ће тада овај пут показати своју праву корист и сврху.
Овај подухват који пуно значи у премрежавању овог дела Војводине новим саобраћајницама, према потребама привреде и житеља Сомбора, Куле и Апатина, представља и корист за све власнике пољопривредног земљишта у катастарским општинама кроз које пролази траса.